top of page
Sök
  • Skribentens bildStall Sjöström

210721

Två hästar till start på Eskilstuna. Inledde gjorde Bottnas Gambler som hittade ut i fint slagläge som tvåa i andraspår kort efter start, och kunde sitta lugn i den positionen fram till dryga varvet från start då Claes styrde fram till dödens och testade att utmana ledaren. Stumnade lite redan halvvarvet kvar och höll mest farten in mot mål. Slutade på en femteplats på tiden 1.15,7/2160.


På tur stod Vine Vision. Han landade i fjärde utvändigt från sitt 10:e spår bakom bilen och satt sedan kvar i klungan när attackerna gick i tredjespår varvet från mål. Kördes istället på chans om lucka till slut vilket kom ur sista sväng. Bjöd på en fin spurt över upploppet, men det gjorde flera andra också och trots en fin insats så räckte det inte längre än till fjärdepriset på tiden 1.13,3a/2140.


#VineVision #BottnasGambler

1 visning0 kommentarer

Senaste inlägg

Visa alla

Billionaire Face som är tillbaka efter en skada och behövde kvala då det gått 1 år sen han startade senast, skötte sitt kval galant och känner sig nu redo att tävla igen, tiden 1.17.1 2140m volt. Gold

Micke Sting var ensam till start på Romme där han var ut i Plåt-Svens Minne för 3 åringar. Från spår 9 bakom bilen hamnade han bland dom sista från start, med varvet kvar till mål låg han som 5e häst

bottom of page